Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, lub finansowanie przez tłum posługując się bezpośrednim tłumaczeniem z angielskiego. Bliższe prawdzie jest jednak określenie finansowanie przez tłum, gdyż w wielu przypadkach , na wielu portalach, donatorzy nie tworzą społeczności, tak jak się to dzieje w MLC. My jednak z powodzeniem możemy posługiwać określeniem finansowanie społecznościowe.

Mechanizm ten został wymyślony jako alternatywne źródło finansowania przez Tłum projektów i przedsięwzięć. Jako sposób omijający tradycyjne źródła finansowania typu, banki, instytucje charytatywne lub państwo, gdzie pozyskanie takich funduszy wiąże się z długą procedurą przygotowawczą. Crowdfunding to praktyka finansowania projektu lub firmy przez dużą ilość osób przekazujących małe kwoty pieniędzy za pomocą Internetu.

Zaczęło się na świecie w IX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdyż tam właśnie połowie 1885 roku kryzys gospodarczy i brak środków spowodował opóźnienia, co więcej stanowił zagrożenie ukończenia budowy Statuy Wolności. Posąg Statuy Wolności jako dar francuskiego narodu dla Ameryki na setną rocznicę uzyskania przez nią niepodległości wypłynął na fregacie „Isere“.

Na dziedzińcu Fortu Wood miano pobudować specjalny, granitowy piedestał. Piedestału jeszcze nie było, a co gorsza nie było też funduszy na jego budowę. Na apel Josepha Pulitzera, właściciela nowojorskiego dziennika „The World” odpowiedziało 120 tysięcy osób, zebrano równowartość dzisiejszych 2 mln $.

Za kolebkę nowoczesnego crowdfundingu uznaje się także Stany Zjednoczone Ameryki. W roku 1997 amerykańscy fani brytyjskiej grupy rockowej Marillion w wyniku przeprowadzonej w internecie kampanii zebrali 60 tysięcy dolarów na sfinansowanie trasy koncertowej tegoż zespołu po Stanach Zjednoczonych. W późniejszym okresie zespół Marillion wykorzystał tą metodę finansowania przy tworzeniu albumów „Anoraknophobia”, „Marbles” i „Happiness Is the Road”. (za Wikipedia.pl)

Crowdfunding jest legalny, czyli zgodny z prawem krajów europejskich. oraz rozwiniętych krajów na całym świecie, no może z kilkoma wyjątkami, np takimi jak Korea Północna lub jej podobne.

W Polsce legalność Crowdfundingu została potwierdzona ustawą. Podpisał ją w dniu 01.04.2014 Prezydent RP B. Komorowski. Ustawa mówi, że na przygotowanie i przeprowadzenie zbiórki nie trzeba urzędowej zgody. To obywatele będą decydować, czy cel zbiórki jest wart ich poparcia.

Warto też pamiętać, że finansowanie społecznościowe nie jest tym samym, czym zbiórki publiczne.